(PNF, neuromobilizacje wg Butlera) jej podstawowym celem jest nie tylko przywrócenie sprawności ruchowej, ale również umożliwienie aktywnego życia pacjentom z chorobami neurologicznymi.
(wg Ackermana) Chiropraktyka jest jedną z największych profesji medycznych pierwszego kontaktu na świecie. Jest to rodzaj terapii manualnej opartej na wnikliwej analizie ruchu. Metoda wykorzystywana do uśmierzania dolegliwości bólowych oraz leczenia zaburzeń funkcjonalnych w obrębie kręgosłupa oraz stawów kończyn. Dzięki swej unikalnej technice, w sposób możliwie delikatny i jednocześnie efektywny potrafi zrównoważyć układ ruchu i zniwelować występujące nieprawidłowości.
(wg Maitlanda, Kaltenborn – Evjenth, FDM, terapia tkanek miękkich) jest szczególnym działem fizjoterapii, zajmującym się nerwowo- mięśniowo- szkieletowymi dysfunkcjami układu ruchu. Opiera się na szczegółowym badaniu pacjenta, diagnozie oraz leczeniu manualnym. Podczas terapii stosuje się bezpieczne i skuteczne techniki. Polegają one na mobilizacjach, manipulacjach na stawach kręgosłupa i kończyn oraz na oddziaływaniu na tkanki miękkie (mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna) a za ich pośrednictwem na cały układ nerwowy.
klasyczny – polega na wykonywaniu odpowiednich technik masażu takich jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywania czy wibracje, które poprzez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, układ mięśniowy, układ więzadłowy, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy oraz na narządy wewnętrzne;
relaksacyjny – rozluźniający masaż odprężający nasze ciało oraz umysł stosowany w formie masażu całościowego lub częściowego dodatkowo wspomagany ciepłymi olejami bądź kamieniami wulkanicznymi stanowi idealne rozwiązanie dla klientów poszukujących szeroko pojętego relaksu;
sportowy – stosowany u osób zawodowo lub czynnie uprawiających sport. Celem tego masażu jest przyspieszenie procesu regeneracji, leczenie urazów układu mięśniowo – więzadłowego, poszerzenie procesu odnowy biologicznej;
głęboki – polega na opracowaniu tkanki mięśniowej i tkanki łącznej znajdującej się zarówno w powierzchownych jak i w głębszych warstwach ciała pacjenta. Podstawowym celem tego masażu jest zmniejszenie bólu, przywrócenie odpowiedniej struktury mięśni, poprawa giętkości i płynności ruchu. Metoda ta z powodzeniem może zostać zastosowana jako pełnowartościowa terapia u osób z różnymi rodzajami dolegliwości. Najbardziej przydatna okazuje się w likwidowaniu napięć mięśniowo-powięziowych.
Metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze, które nie ograniczają ruchów, mają ciężar i grubość zbliżone do parametrów skóry, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu. KT to terapia problemów stawowych i miejscowych, które bazują na kinezjologii i zdolnościach organizmu do samoleczenia. Aplikacje używane w tej metodzie umożliwiają zachowanie pełnego zakresu ruchomości, podczas wykonywania czynności dnia codziennego, a także uprawiania wybranych dyscyplin sportowych. Aktywują grupę uszkodzonych mięśni i co najważniejsze, znoszą dolegliwości bólowe oraz nienaturalne odczucia skóry. Przyczyniają się do likwidacji obrzęków limfatycznych, korygują pozycje sąsiednich stawów objętych jednostką chorobową oraz ułożenie powięzi.
czyli leczenie ruchem, bardzo ważny element rehabilitacji. Ćwiczenia prowadzone pod okiem specjalistów pozwalają na powrót do pełnej sprawności poprzez przywrócenie utraconych funkcji aparatu ruchu. Zakres ćwiczeń jest zawsze indywidualnie dobrany do każdego pacjenta oraz do konkretnego schorzenia. Poprzez harmoniczne przechodzenie od ćwiczeń łatwych do trudnych pacjent sam dojdzie do pełnej sprawności oraz przekona się, że rzeczy niemożliwe do wykonania staną się możliwe.